Mgr. et. Mgr. Tatiana Zbořilová, DiS.art, Ph.D.

Téma přednášky: Muzikoterapie v klavírní podpoře

Přednáška nabídne muzikoterapeutické a muzikofiletické techniky a metody pro práci s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a žáky intaktní populace z hlediska klavírní podpory a rozvoje. Přednáška bude vedena prožitkově s ohledem na teoretické ukotvení oboru.

Tatiana Zbořilová je muzikoterapeutka, odborná asistentka na katedře hudební výchovy Univerzity Palackého v Olomouci, učitelka klavíru a hudební vědkyně. Ve své muzikoterapeutické práci se zaměřuje na podporu dětí v jejich rozvoji, motivaci a potřebách, přičemž vychází z aktuálních poznatků o vývoji dítěte, neurovědy, teorie vztahové vazby a principů muzikoterapie zaměřené na zdroje. Svou praxi s dětmi uplatňuje na různých platformách (rodinná centra, dětská oddělení psychiatrických léčeben, školská zařízení, dětská volnočasová zařízení, soukromá praxe a výuka). Své současné muzikoterapeutické - praktické zázemí opírá o řadu zkušeností ze sociální sféry (práce s lidmi s mentálním a kombinovaným postižením), s dětmi s poruchou autistického spektra (autistická škola), s dětmi s psychiatrickými obtížemi (psychiatrická léčebna) a s dětmi, které potřebují podporu a nasměrování k naději, motivaci a budoucnosti. V praxi se jí osvědčuje kombinace uměleckých prostředků spolu s tradičními prostředky verbální podpory. Umění v tomto ohledu vnímá jako přímou cestu, pro otevření často uzamčených částí života, které je třeba bezpečně a erudovaně ošetřit. Je spoluzakladatelkou projektu: Ze mě klíč, sociálně terapeutického centra. 

Jako učitelka klavíru (základní umělecká škola a soukromá praxe) je přesvědčena o komplexním působení hudby na člověka a o přímé podpoře jeho poznávacích a osobnostních kvalit. V rámci výuky hry na klavír nabízí jako jeden ze způsobů, jak může hra na klavír působit na člověka, potenciál hudby v kontextu podpory sebereflexe, relaxace, ukotvení, duševní pohody a životní rovnováhy. Ve výzkumné dimenzi se zaměřuje na oblast dětské psychiatrie, kde se dlouhodobě a systematicky zabývá systémovým ukotvením muzikoterapie v oblasti duševního zdraví. Zkoumá také možnosti hudby u seniorů (praxe na gerontopsychiatrickém oddělení psychiatrické nemocnice). Mezi její badatelské zájmy patří muzikologická a pedagogická problematika vybraných aspektů české a slovenské hudby 20. století a hudebně-edukační přístupy ve vzdělávání. Vzdělání získala na různých domácích i zahraničních institucích. Má doktorát z hudební vědy, absolvovala pedagogická studia a management v kultuře. Muzikoterapeutické vzdělávání nabyla v tříletém výcviku (teorie, praxe a sebezkušenostní část) a nadále se v této oblasti vzdělává. Hru na klavír studovala ve třídě MgA. Dariny Švárnej na Konzervatoři v Žilině. Je frekventantkou programu Aplikovaná psychoterapie a inovace v sociální práci (Institut sociálního zdraví, Univerzita Palackého v Olomouci). Absolvovala řadu stáží, konferencí a zahraničních pobytů, mezi něž patří stáž ve Vídeňském výzkumném centru muzikoterapie, pobyt na Kunst Universität Graz a na Vídeňské univerzitě. V současné době je stipendistkou prestižního grantu Ernsta Macha, kde zkoumá možnosti zavedení dobré zahraniční praxe v českých a slovenských podmínkách, a to v oblasti komplexní podpory dospívajících a mladých dospělých. V této souvislosti je v současné době hostující vědeckou pracovnicí na University of Music and Performing Arts, ve Vídni.