Mgr. Lenka Kružíková, Ph. D.

Téma přednášky: Muzikoterapie v klavírní podpoře

Přednáška nabídne muzikoterapeutické a muzikofiletické techniky a metody pro práci s žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a žáky intaktní populace z hlediska klavírní podpory a rozvoje. Přednáška bude vedena prožitkově s ohledem na teoretické ukotvení oboru.

Lenka Kružíková je muzikoterapeutka a odborná asistentka na Katedře hudební výchovy, Pedagogické fakulty, Univerzity Palackého v Olomouci. Vědecky se zaměřuje na oblast expresivních terapií, hlasové výchovy a na hudební rozvoj dětí raného a předškolního věku. Jako externí pedagog působí současně na Fakultě zdravotních věd (Ústav porodní asistence) a Ústavu speciálněpedagogických studií (obory Muzikoterapie, Dramaterapie) Univerzity Palackého v Olomouci. Lektorsky působí v oblastech muzikoterapie a muzikofiletiky; hlasu a hlasové podpory; speciální pedagogiky.

Vystudovala speciální pedagogiku a hudební výchovu, postgraduální studium oboru Hudební pedagogika na UP a obor Edukační muzikoterapie na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Absolvovala řadu kurzů, vzdělávacích workshopů a individuálního vedení v různých oborech (expresivní terapie, seberozvoj, hlas a pěvecké dovednosti, instrumentální dovednosti, speciální pedagogika) u nás i v zahraničí. Studovala a přednášela v USA (Owensboro, Kentucky; University of Evansville, Indiana; University of Pennsylvania, Pennsylvania; Molloy College, Long Island; Nordoff-Robbins Center, New York City).

Ve své muzikoterapeutické praxi se zaměřuje na podporu klientů se speciálními vzdělávacími potřebami (především s mentálním a kombinovaným postižením, poruchami autistického spektra). Pracovala s různými cílovými skupinami klientů v individuální či skupinové intervenci: děti raného věku se zrakovým a kombinovaným postižením; klienti s poruchami autistického spektra, s mentálním, kombinovaným postižením; klienti Dětského centra se zvýšeným sociálním rizikem; děti romského etnika; senioři gerontologických oddělení Psychiatrické kliniky; intaktní populace. Ve svém muzikoterapeutickém přístupu se zaměřuje na hlas a hlasovou podporu. Pracuje s kontaktními písněmi, komponuje písně přímo pro klienty. V muzikoterapeutické intervenci vychází z potřeb klienta a terapeutického vztahu.

Je členkou Rady Muzikoterapeutické asociace České republiky, v minulosti zasedala v profesní komisi. Je zástupcem za ČR v Evropské muzikoterapeutické konfederaci (EMTC). Pravidelně přednáší u nás i v zahraničí, publikuje v oboru. Spolupodílela se na publikačních výstupech pro cílovou skupinu dětí, žáků se speciálními potřebami v inkluzivním vzdělávání pro MŠ, ZŠ, ZUŠ a konzervatoře na https://www.imuza.upol.cz/site/.