PhDr. Hana Švajdová

Název přednášky: "Kořeny hudby aneb Improvizace pro každého" 

Přednáška se zabývá otázkami obohacení klasických metodických postupů výuky hledáním motivace a inspirace v oblasti autorské tvorby (improvizace/skladba) i formováním kreativní osobnosti žáka tak, aby dokázal propojit různorodé prvky klavírní hry a využít tak všech složek svého talentu.

Hru na klavír Hana Švajdová začala studovat v pěti letech v Olomouci. Na profesionální dráhu vykročila studiem na konzervatoři P. J. Vejvanovského v Kroměříži ve třídě prof. Vladimíra Bílka. Pokračovala na uměleckopedagogické katedře PdF Ostravské univerzity ve třídě doc. Eleny Gilels (Rusko) a po jejím úmrtí absolvovala v roce 1997 pod vedením doc. Joanny Domaňské (Polsko). Výrazný vliv na ni měl tehdejší děkan PdF OU prof. Rudolf Bernatík, který ji přivedl k širšímu studiu děl českých autorů. Díky svému hlubšímu zájmu o dějiny české klavírní literatury pak s úspěchem složila rigorózní zkoušky katedry Hv PdF UP v Olomouci a získala titul PhDr. 

Ve své koncertní i pedagogické práci se věnuje propagaci děl českých (zejména soudobých) autorů pro děti. V poslední době se zaměřuje na integrování autorské tvorby (improvizace/skladba) do výuky ZUŠ. Nejen na vstřícné půdě ZUŠ "Žerotín" Olomouc pořádá interpretační i metodické semináře zaměřené na podporu metodiky i realizace kreativní tvorby pro žáky ZUŠ (Jiří Pazour, Petr Bazala, Karel Martínek, Eduard Douša, Robert Israel, Emil Viklický atd.). Stála také u zrodu skladatelské soutěže v rámci festivalu "Múzy Ilji Hurníka", které je garantem. Spolupracuje se Společností českých skladatelů na cyklu koncertů "Skladatelé dětem – děti skladatelům", na projektech Českého rozhlasu při premiérových prezentacích notových publikací Edice ZUŠ, s Klubem moravských skladatelů Brno (kterého je od roku 2017 členem) na cyklu koncertů "Od Janáčka k dnešku…" a již čtyřikrát byla se svým žákem součástí stipendijní akademie MenArt – ve skupině klasické hudby pod vedením lektora Ivo Kahánka (2019) a třikrát ve skupině autorské tvorby (2021 lektor Marcel Bárta, 2022 a 2023 lektor Beata Hlavenková). Za své intenzivní zapojení při propagaci improvizace a autorské tvorby žáků ZUŠ převzala na zahajovacím koncertě 7. ročníku akademie MenArt Cenu pro výjimečného pedagoga.Od roku 2015 se věnuje také skladatelské činnosti. Nakladatelství Gioia Praha si vybralo do alba českých skladatelek "Barvy duhy" (které vyšlo u příležitosti prvního ročníku festivalu "Česká klavírní moderna dětem" v lednu 2017) její dvě skladby – "Malý princ – Poslední noc na zemi" a "Chorál". V nakladatelství Lynx Brno vyšly její čtyři tematická alba: "Nevšední příběhy" (2017), "Malá suita pro kočku" (2018), "Hravé písničky (2019) a "Co život dal a vzal.." (2021). V nakladatelství E-noty pak nejnověji vyšla její sbírka skladeb pro trombon a klavír "Nezbedné písničky" (2023).

O svých pedagogických postupech v oblasti improvizace a skladby pro děti vedla metodické semináře s názvem "Improvizace pro každého" na konzervatořích v Praze, Brně, Olomouci i Ostravě, na ZUŠ mj. Olomouckého, Zlínského, Středočeského, Libereckého kraje a kraje Vysočina, v roce 2017 vedla také metodický seminář na toto téma na půdě Katedry klávesových nástrojů Fakulty umění Ostravské univerzity a v roce 2019 byla jedním z lektorů na výroční konferenci EPTA Praha.

V současné době je vedoucí klavírního oddělení ZUŠ "Žerotín" Olomouc a zastává funkci krajského metodika (obor skladba) Olomouckého kraje. Se svými žáky se s úspěchem účastní mnoha improvizačních přehlídek, festivalů i skladatelských soutěží (Skladatelská soutěž ZUŠ, Česká klavírní moderna dětem, Múzy Ilji Hurníka). V roce 2023 iniciovala vznik festivalu « Hudba bez hranic », který se zabývá přímou podporou improvizace a autorské tvorby žáků i pedagogů ZUŠ a nadále se snaží podporovat a integrovat kreativní autorskou tvorbu na všech úrovních výuky.